Ciekawym modułem debiutuje nowy producent na rynku euroracka, Abstract Data, znany do tej pory z butikowych urządzeń desktopowych (choćby trio Synthex/Graphex/Morphex). ADE-10 to zaawansowany waveshaper, posiadający właściwości, których zabrakło w Bubblesound cvWS czy w prostym Doepfer A-136, choć nasuwa się oczywiste skojarzenie z modułem Topobrillo Triple Wavefolder.

Na panelu o szerokości 10 hp znajdują się 3 niezależne wejścia CV sterujące trzema etapami kształtowania fali. Każdy etap składania ma też gałkę do manualnej kontroli lub atenuacji CV. Bardzo praktyczne są też potencjometry siły sygnału wchodzącego i wychodzącego oraz dwa wyjścia: dla pełnej fali (sygnał bipolarny) i zrektyfikowanej (sygnał dodatni).

ADE-10 poszerzy możliwości oscylatorów analogów (lub cyfrowych, ale generujących podstawowe fale o symetrycznym kształcie). Zasada działania jest genialnie prosta: trzy niezależne, miksowane ze sobą równolegle obwody składania fali pozwalają na uzyskanie bardzo wielu nowych kształtów dla wprowadzonego z zewnętrznego oscylatora sygnału, dodając lub wzbogacając zawartość harmoniczną. Co prawda, niektóre oscylatory z nich mają wbud

owaną opcję waveshapingu np. Livewire AFG (rewelacyjny), czy Malekko Anti Oscillator (tu już raczej skromnie), ale większość jest tego pozbawiona. Można też używać ADE-10 do modyfikowania przebiegów LFO i ogólnie sygnałow sterujących.

Moduł kosztuje niecałe ok. 160 EUR (wliczona przesyłka), dostępny jest już u producenta, a lada dzień w Escape From Noise. Więcej informacji i manual: abstractdata.biz