Mam wrażenie, że temu modułowi nie poświęcono wystarczającej uwagi, a dopóki Modcan nie wypuści swojego CV Recrodera to jedyny moduł euro służący do samplowania napięć CV – rzecz nie do przecenienia.

Zacznijmy od początku. Zawsze miło jest znaleźć coś poza modułem w pudełku. Flame nie dorzuca jakiś szalonych niespodzianek wzorem Pitsburgha, ale zawsze możemy liczyć na profesjonalnie drukowaną, kolorową instrukcję (co jest rzadkością w świecie euro) i plastikowe podkładki dołączone do śrubek. Instrukcja jest na miejscu, bo moduł pozwala na trochę więcej niż to, co da się wywnioskować z samego frontu.

Na panelu mamy trzy identyczne bloki, każdy uzbrojony w gałkę, przyciski RECORD, PLAY, KNOB oraz diodę. Niestety standardowo w przypadku Flame gałki nie są montowane do obudowy i nie robią wrażenia najsolidniejszych. Poza wspomnianymi trzema blokami na panelu znajdziemy odpowiadające im trzy gniazda – CV OUTPUT, oraz dodatkowo dla pierwszego bloku CV INPUT oraz jedno wspólne gniazdo resetujące i przycisk pozwalający zapisać w nieulotnej pamięci wszystkie trzy zsamplowane napięcia. Z tyłu modułu mamy dostęp do gniazda USB pozwalającego na wgranie aktualizacji oprogramowania.

Zaznaczę w tym miejscu, że zgodnie z nazwą to bardziej rejestrator ruchu gałek niż napięć CV. Na rejestrację zewnętrznego napięcia pozwala tylko jeden kanał, pozostałe dwa rejestrują ruch odpowiadającej im gałki.

C-3 pozwala na zapisanie 102 sekund CV na kanał przy maksymalnej częstotliwości 50hz (zaktualizowane oprogramowanie pozwala na przełączenie się w tryb 51 sekund/100hz). To niestety wyklucza wykorzystanie modułu do syntezy FM. Knob Recorder nie jest również bipolarny, ale jego zakres sięga od 0 do 10v, a gałka pierwszego kanału podczas nagrywania zewnętrznego CV działa jak offset , wiec nie jest to aż tak uciążliwe. W trybie odtwarzania gałki mogą działać w trybie RATE (kontrolując prędkość odtwarzania) lub jako offset generowanego napięcia . Odtwarzanie jest możliwe w pętli lub w trybie ONE SHOT, w przypadku drugim cykl może być wyzwolone za pomocą gniazda RESET, dzięki temu moduł może być używany jako generator obwiedni lub jako LFO.

Zanim kupiłem moduł, miałem wiele obaw. Trochę rozczarowała mnie możliwość nagrywania zewnętrznego CV tylko w przypadku jednego kanału i mała częstotliwość próbkowania. Wystarczyło jednak kilka chwil w Schneiders Laden bym przekonał się, że warto kupić C-3.
Schodki słychać głównie przy modulacji wysokości tonu, a to nie jest najczęstsze zastosowanie C-3, w przypadku sterowania odcięciem filtra lub głośnością problem jest prawie niezauważalny, poza tym od czego są slew limitery? Cały czas mówię o użyciu modułu z niższą częstotliwością próbkowania 50hz.

To co mnie zachwyciło to możliwość sterowania różnymi parametrami samplerów oraz oscylatorów wavetable i użycie C-3 jako generatora obwiedni (C-3 wygrał z Duble Andore, na który byłem bardzo napalony, a który w Schneders podczas szybkiego testu nieco mnie zawiódł). Słabość C-3 łatwo też przekuć w siłę. Brak płynności nadaje modulacji dość ciekawy charakter, a nagrywanie cv o wyższej częstotliwości owocuje nieraz ciekawymi przebiegami quasi random.

Flame jest bardzo intuicyjny i wyjątkowo ergonomiczny. Wciskasz RECORD, nagrywasz, wciskasz kolejny raz i od razu przechodzisz do odtwarzania. Wciskając KNOB przełączasz w tryb OFFSET. Naciskając PLAY odtwarzasz próbkę raz, przytrzymując nieco dłużej – zaczynasz odtwarzać pętlę. To wszystko pozwala na szybką i prostą kontrolę.

Recorder potrzebuje nieco ponad 100mA. Dużo ale to standard wśród cyfrowych modułów. Więcej informacji technicznych i aktualizacje oprogramowania znajdziecie na stronie Flame

Podsumowując – warto poświecić 189 euro na ten niepozorny moduł, może okazać się prawdziwym koniem roboczym za równo w dużym systemie jak i całkiem skromnym gdzie może przejąć rolę kilku modułów generujących CV.

Poniżej, dwie krótkie próbki działania C-3. W pierwszym pliku Flame kontrolował FM Morphing Terrarium, głośność HexVCA i cutoff a106-5 VCF. Moduł był resetowany przez sekwencer i działał jak obwiednia (FM modulowane było sygnałem nagranym z Morphing Terrarium). W drugim pliku słychać wolny trójkątny przebieg nagrany na C-3 i modulujący cutoff a106-5 VCF. Cały test przeprowadziłem używając C-3 z wersją softu 1.00.

Flame Knob Recorder test 1 by Mirt

Flame Knob Recorder test 2 by Mirt