Wspomniany kilka postów wcześniej prototyp (numer seryjny #5) nowego produktu ADDAC System wreszcie do nas dotarł, a zatem – pora na test (publikujemy go bodaj jako pierwsi).

Tytułem wstępu – sylwetka producenta. Muzyk i performer Andre Gonçalves rozpoczął prace nad autorskim systemem modularnym dość niedawno, lecz bardzo intensywnie, w krótkim czasie prezentując całą gamę zarówno cyfrowych (opartych o platformę/środowisko Arduino), jak i czysto analogowych modułów (nie zapominając o własnych peryferiach w rodzaju PSU, busboardów i kabinetów). Dowolnie programowalny, uniwersalny moduł Brain i jego liczne rozszerzenia, .Wav Player, czy modularny adapter do manipulatora Wii Nchunck – to tylko niektóre z przejawów jego kreatywności. Jednym z nich jest także model 102, czyli sterowany napięciowo odbiornik FM.

Po rozpakowaniu przesyłki zauważyłem z satysfakcją, że “portugalskie złoto” panelu po transmutacji w czerwień wygląda równie atrakcyjnie – a na pewno bardziej czytelnie (grafika naniesiona została metodą grawerunku CNC, wymaga więc kontrastu). Konstrukcja wydaje się bardzo solidna, mimo swego skomplikowania. Jednakże nie obyło się bez kilku nerwowych chwil podczas uruchamiania modułu w systemie – pomimo prawidłowych reakcji na przyciski i napięcia sterujące, wyjścia audio pozostawały ciche. Po szybkiej konsultacji z Andre i lekkim dociśnięciu jednego z konektorów PCB, problem został pomyślnie rozwiązany. Jedakże prototyp nie jest zupełnie wolny od wad, np. zamienione miejscami diody Seek i Search, oraz w obrębie obu tych sekcji zamienione funkcjami przyciski. Czasem też pojawiają się problemy z zanikaniem odtwarzanego sygnału audio (na szczęście niezbyt częste i ustępujące po resecie zasilania).

O filozofii działania modułu nie ma sensu się rozpisywać, jest to po prostu stareofonicznie radio odbierające stacje w zakresie UKF od od 76 do 108 MHz. Jako takie, urządzenie działa całkiem dobrze, czysto odbierając lokalne stacje stacje, i nieźle radząc sobie ze stereofonią (raportowaną podczas strojenia przez odpowiednią diodę LED) . Ale prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy przykładamy napięcia sterujące do licznych patchpointów:

? Tune – strojenie odbiornika. Możemy dokonać tego ręcznie (przydałby się precyzyjny potencjometr wieloobrotowy!) lub właśnie poprzez CV. Dodano atenuator, bardzo przydatny. Główna gałka strojenia pozwala także na ustalenie dolnej/górnej granicy skanowania dla funkcji Seek i Search, pisanych niżej.

? Volume – głośność odtwarzania, kontrola analogiczna do Tune.

? Mute – wyciszanie odbiornika, zarówno ręcznie, przyciskiem, jak i sygnałem typu gate.

? Seek – kontrolujemy dwie rzeczy, sygnałem trigger i manualnie: Seek, czyli skok do następnej “silnej” stacji, oraz State – determinuje czy ów skok będzie odbywał się w górę czy w dół skali.

? Search – analogicznie do Seek, lecz skala czętlotliwości przeszukiwana jest w całości i płynnie.

Jak widać, sterować napięciowo można praktycznie każdą z możliwych do wybroażenia funkcji tego typu urządzenia. Efekty są różne i często trudne do przewidzenia, głównie z uwagi na ciągle zmieniającą się treść wyszukiwanych audycji. Przestrzeń pomiędzy silnymi stacjami wypełniona jest szumem statycznym, który niemal zawsze brzmi tak samo – co niestety jest specyfiką pasma UKF (ale przecież szum bywa często przydatny w patchach). Prowadzi to do wniosku, że znacznie bardziej użyteczny byłby odbiornik działający w zakresie fal długich i krótkich, gdzie różnorakich zanieczyszczeń jest zatrzęsienie. Ale nie szukajmy dziury w całym – moduł ten mogę szczerze polecić każdemu niepoprawnemu eksperymenatorowi, jako niebanalne rozszerzenie możliwości systemu. Muzykowi – niekoniecznie.

Test ? ADDAC 102 VC Radio (eurorack module) by modularne.info