Najwyraźniej szykuje się kolejna rewolucja w Euroracku. Tym razem nie taka mała, stąd mimo nadal skromnych informacji warto zadać kilka pytań.

Tip Top Audio przygotowuje serię polifonicznych modułów. Nie będą to, jak wielu przypuszczało, moduły oferujące 3-4 głosy, a 8! Do połączeń moduły będą wykorzystywać kable typu multicore, zamiast jack, to pozwoli zminimalizować ilość przewodów, ale czy nie ograniczy możliwości? Na razie w przygotowaniu są moduły: PVCO, PVCF (w stylu filtra Yamahy CS80, choć mowa jest też o filtrze w stylu Propheta V lub Ob-X), PVCA, PADSR, Integrator, PMCV, czyli dość klasyczny zestaw.

Na pierwszy front idzie PVCO (28hp) – co ciekawe – analogowe i oparte o elementy dyskretne. Nie będzie tam chipów zawierających cały głos (typu CEM/SSM).

Projekt robi wrażenie, ale czy taka polifonia sprawdzi się w modularze? Czy, realnie, będzie to coś więcej niż klasyczne polysynthy? Jak bardzo ten subformat będzie integralny z resztą modułów? Na koniec, przez ile mamy mnożyć ceny standardowych modułów? Mama nadzieje, że nie przez osiem.

[EDIT] Trochę więcej wiadomo na temat wspomnianego wśród planowanych modułów integratora. Będzie to pasywny moduł pozwalający rozdzielić sygnał z przewodu multicore na osiem niezależnych sygnałów patchowanych standardowymi kablami jackowymi. To z pewnością dobry pomysł, który poza integracją ułatwi użycie polifonicznych modułów w setupie mono. Ośmiokanałowy filtr, prawdopodobnie, można będzie użyć jako np.: czterokanałowy filtr stereo. Moduły pewnie w ograniczonym zakresie, będą pozwalały na niezależne strojenie głosów.