Warsztaty modularne

11 maja w dżdżystym lecz urokliwym Toruniu odbyła się kolejna edycja projektu Audioskopia, w całości poświęcona zagadnieniu syntezatorów modularnych oraz pionerskiej działalności firmy Xaoc Devices.

Opowiedzieliśmy zarówno o historii modularów, jak i o ich dzisiejszym renesansie. Przybliżyliśmy charakterystyczne cechy systemów modularnych, ich wyjątkową na tle innego typu instrumentów uniwersalność i elastyczność ? z perspektywy zarówno technologicznej, jak i twórczej. Objaśniliśmy podstawy procesu syntezy, przetwarzania dzwięku i kontroli napięciowej oraz specyfikę pracy z syntezatorem modularnym. Warsztaty miały otwartą formułę ? odpowiadaliśmy na pytania, ilustrując poszczególne zagadnienia praktycznymi demonstracjami. Mamy nadzieję, w jakimś stopniu zdołaliśmy nieco przybliżyć i oswoić tę wciąż nieco w naszym kraju “egzotyczną” tematykę.

Koncert

Ponieważ zależało nam na zaprezentowaniu wszechstronności modularnego instrumentarium, zdecydowaliśmy się na otwartą stylistycznie, kontrolowaną improwizację. Podczas niemal godzinnego koncertu staraliśmy się w płynny sposób przemieszczać między zarówno tradycyjnymi, jak i nieco bardziej eksperymentalnymi formami muzyki elektronicznej. Od bogatych w sekwencje i harmonie, melodyjnych kompozycji, poprzez drone i przestrzenny ambient, ku dość radykalnym, post-industrialnym rejonom. Reakcja publiczności była świetna ? dziękujemy raz jeszcze!

O cyklu Audioskopia

Ideą projektu :audioskopia: w przestrzeni LabSen jest realizacja cyklu wydarzeń artystycznych – koncertów, pokazów multimedialnych, warsztatów i prelekcji – prezentujących współczesnych artystów dźwięku i obrazu, zarówno z Polski jak i z zagranicy, wykonujących autorską muzykę elektroakustyczną (elektroniczną, improwizowaną, ambient, field recordings, itp.). Koncerty połączone są z prezentacjami produkcji video-art i plastycznych, instalacji audio i audio-video. Cały cykl ma również na celu umożliwienie dialogu między artystami z różnych krajów, zajmującymi się odrębnymi dziedzinami sztuki, np. audio/video, audio/performance, wymiany doświadczeń czy w końcu wspólnego ?działania w akcie?.

Cykl wydarzeń :audioskopia: ma więc na celu wzbogacenie oferty merytorycznej CSW w Toruniu, oraz zwiększenie zainteresowania dźwiękową i audiowizualną sferą sztuki współczesnej.

Podziękowania

Rafał Iwański, Ewa oraz ich przemili przyjaciele, CSW Toruń ? i oczywiście publiczność.

 

IMG_8298

IMG_8308

IMG_8329

IMG_8336

IMG_8352

IMG_8356

IMG_8362

IMG_8373

IMG_8376