Ponieważ ceny sprzętu i akcesoriów eurorack są takie jakie są, a na dodatek od dawna nic nie robiłem własnoręcznie (a przecież to lubię), postanowiłem zrobić skrzynię DIY bazując na wyglądzie low cost case Doepfera. Początkowo chciałem zrobić skiff, długo myślałem nad wyborem kształtu, głębokości i tak dalej ? aż się rozmyśliłem.

Projekt

Postanowiłem zacząć od czegoś bardziej uniwersalnego, a zarazem łatwego w wykonaniu. Łączenie poszczególnych elementów można wykonać za pomocą rożnych połączeń stolarskich, bardziej lub mniej zaawansowanych. Ostatecznie wybrałem jedną z najprostszych opcji ? mocowanie wkrętami. Głównie z uwagi na to, że kupiona sklejka miała grubość 10 mm i bałem się, że inne połączenia nie zadziałają tak jak należy. Sklejkę nabyłem w OBI podałem wymiary każdego elementu w mm i otrzymałem 4 piękne kawałki drewna, cięcie zostało wykonane bardzo precyzyjnie i nie wymagało żadnych poprawek z mojej strony. Co ważne, za tę usługę nic nie płacimy, ale warto w domu sobie kilka razy na spokojnie wszystko wymierzyć z dokładnością do mm.  Podaję wymiary elementów mojej skrzyni:

góra/dół – 432 x 160 mm

boki – 285 x 160 mm

tył – 452 x 285 mm

ob01

Budowa

W domu wymierzyłem rozmieszczenie otworów, zaznaczyłem najpierw ołówkiem, potem szpikulcem ? i wywierciłem. W zewnętrznych elementach wiercimy otwory o 0,5 mm większe niż średnica wkrętu. Reszta otworów powinna mieć taką samą średnicę jak wkręt, w tym przypadku 3 mm. Przyda się suwmiarka, ale nie jest konieczna. Wiercenie nie nastręcza jakichś komplikacji, o ile dobrze zaznaczyliśmy miejsca w których powstaną otwory. Najlepiej użyć wiertła do drewna, zwłaszcza dla otworów o większej średnicy. To da nam gwarancję, że nie zniszczymy delikatnej, górnej warstwy sklejki w okolicach wierconego otworu. Ważne jest wykonanie wszystkich otworów od zewnętrznej strony (wiertło przechodząc na drugą stronę delikatnie uszkadza sklejkę, powstaje nierówny brzeg otworu, co nie przeszkadza w użytkowaniu, o ile jest on schowany w środku obudowy).

Po wykonaniu wszystkich otworów czas na gniazdo zasialnia. Wykonałem szablon z tektury w kształcie gniazdka, zaznaczyłem miejsce na tylnej ściance i wywierciłem 4 otwory w rogach. Wkładając do jednego z nich ostrze wyrzynarki, połączyłem po kolei inne, przymierzyłem gniazdo i dopracowałem całość pilnikiem. Wykonałem wszystkie otwory konieczne do zainstalowania instalacji elektrycznej i zabrałem się za złożenie całości.

ob02

Lakierowanie

Kiedy upewniłem się, że wszystko do sobie pasuje idealnie, rozmontowałem całość, zaznaczając na wewnętrznych ściankach górę, dół oraz boczne ścianki. Daje nam to pewność, że po ponownym złożeniu wszystko będzie wyglądało tak samo. Przeszlifowałem powierzchnie elementów papierem ściernym 120. Następnie odkurzyłem i polakierowałem lakierem wodnym ? zero smrodu, schnie bardzo szybko. Po wyschnięciu pierwszej warstwy przeszlifowałem raz jeszcze ? podkład gotowy. Następnie nałożyłem jeszcze 2 warstwy lakieru i gotowe. Oczywiście można lakierować już gotową obudowę, ale jest to nieco bardziej skomplikowane (zwłaszcza suszenie), poza tym można zanieczyścić osprzęt.

Po wyschnięciu lakieru poskładałem całość. Przy dokręcaniu wkrętów trzeba uważać, żeby nie zrobić tego zbyt mocno. Grozi to zniszczeniem górnej warstwy drewna w okolicach wkrętów. Wkręciłem je na tyle mocno, żeby łebki wkrętów schowały się w drewnie. Na koniec podłączyłem instalacje elektryczną, sprawdziłem miernikiem napięcie i obudowa gotowa.

ob03

Kosztorys

? Szyny + busboard Dopefer (używane) 190 zł
? Zasilacz kit A-107 (Allegro) 30 zł
? Tranformator (TME) 65 zł
? Gniazdko (TME) 20 zł
? Sklejka (OBI) 21 zł
? Lakier (OBI) 30 zł
? Pędzel (OBI) 3 zł
? Wkręty (3×35 mm), śruby(3×20 mm), etc 20 zł

SUMA: 379 zł (115$)

Planuję dokupić jeszcze nóżki (potrzebne, by nie zadrapać obudowy i stołu) oraz rączkę ? przyda się przy noszeniu (+parędziesiąt zł).

Narzędzia

Wiertarka/wkrętarka, wyrzynarka, śrubokręt, pędzel, szpikulec, pędzel, linijka, suwmiarka, pilnik, składany stolik stolarski, papier ścierny i lutownica.

Czas pracy

1 dzień (wiercenie i podobne prace): 4 godz,
2 dzień (malowanie) 3 warstwy w odstępach, każdą nakłada się około 10-15 minut,
3 dzień (montaż całości) 1 godz.

Podziękowania dla Krzyśka i Marcina z ekipy XAOC za dobre rady i nie tylko.

ob04