namm169-640-80

Zakończone juz jakis czas temu targi w Anheim wszyscy miłośnicy syntezy powinni uznać za udane, choć sam spodziewałem się więcej ciekawych nowości ze świata euro.  Korg pokazał nowe wcielenie legendarnego MS20, Buchla nowy Music Easel, Moog Sub Phatty a Dave Smith nowego Propheta 12, a to nie wszystko! Nowy Easel przy cenie 3995$ pozostanie raczej ciekawostką, ale już MS20 za rok pewnie będzie jednym z najpopularniejszych analogów. 599$ za pół-modularnego analoga to raczej śmieszna cena.

 

Intellijel

Intellijel w prawdzie nie zaskoczył niczym nowym, wielu pewnie liczyło na obejrzenie finalnej wersji zapowiadanego sekwencera Metropolis, który pojawi ł się jedynie jako prototyp na płytce PCB. Na pocieszenie musi wystarczyć nowa wersja Korgasmatrona, z dodatkowymi trybami i ekspanderem, pozwalającym na sterowanie napięciowe rezonansem. Trzeba jednak przyznać, że kanadyjska manufaktura skompletowała już solidny system.

 

Pittsburgh Modular

Pittsburgh to kolejna firma, która może się poszczycić pełnym homogenicznym systemem w euro. Niestety podobnie jak Intellijel, próżno szukać wśród ich propozycji czegoś co jest niespodzianką. Niemniej pokazali kilka ciekawych zamkniętych systemów, które mogą z pewnością zainteresować wszystkich planujących swój pierwszy system.

 

Snazzy Fx

Zła wiadomość, przynajmniej dla mnie – Dan Snazzle porzucił definitywnie psychodeliczne barwy swoich modułów, ale za to zapowiedział modułową wersję świetnego Wow & Flutter.

 

TipTop Audio

Poszukujący ekscytujących nowości, musieli trafić do stoiska TipTop Audio. Można tam było obejrzeć aż trzy nowe sekwencery: C24 Digital Hits – zaopatrzony w gniazdo LAN i pozwalający na integrację modulara z DAW, Circadian Rythm – sekwencer krokowy generujący triggery, idealny do sterowania perkusyjnymi modułami manufaktury i w końcu Trigger Riot – sekwencer również generujący sygnały trigger, ale o bardziej eksperymentalnym charakterze, oparty o clock dividery.

 

Make Noise

Równie wiele emocji z pewnością budził Make Noise i ich dwa nowe modułu: MMG – filtr oparty o architekturę QMMG i RxMx – mikser o dość ezoterycznej strukturze.

 

Koma

Sporo działo się też na stoisku Komy, poza ich własnymi produktami można było obejrzeć nasz okręt flagowy – Moskwę.

 

Livid

 

4ms

 

Buchla

Wielkie powroty przyćmiły chyba wszelkie premiery NAMM 2013. Mało kto mógł się spodziewać nowej wersji Music Easel – nie sądzę by Buchla w ten sposób zagościła w każdym domowym studiu, ale na pewno wielu zdecyduje się na ten spory wydatek.

 

Korg

Trudno chyba sobie jednak wyobrazić bardziej pożądaną legendę od MS20 i chyba tylko Korg pośród dużych producentów był w stanie wskrzesić swoje dziecko z przed 30 lat w niemal niezmienionej formie (jest mniejszy co może być pewnym problemem, ale chyba nikt nie będzie narzekał na MIDI/USB).

 

Antiquity Music

Jeśli macie już dość całej tej elektroniki, zawsze możecie skorzystać z wynalazku Leonarda da Vinci.