Dźwięki znane z Talk Boxów lub filtrów formantowych nie należą do najprostrzych do uzyskania na drodze modularnej, choć jest kilka dróg by uzyskać tego typu brzmienie. Zwykle efekt osiąga się za pomocą dwóch lub więcej filtrów BP, ale można go uzyskać z jednym filtrem LP i modulacją FM, choć nie każdy filtr będzie sprawdzał się równie dobrze. Od razu więc ostrzegę, że o ile wcześniejsze patche, które prezentowałem były dość niewrażliwe na podmianę kluczowych modułów, tym razem mogą być z tym problemy.

Sercem całości jest VCF modulowany sygnałem obwienni przepuszczonej przez VCA, który otwiera sygnał VCO. Najlepsze efekty uzyskałem używając Doepfera A106-5 lub Cwejmana MMF1 jako filtra (zupełnie poległy w tym patchu brudniejsze filtry typu Corgasmatrona, filtry oparte o vactrole można wykluczyć ze względu na wysoką częstotliwość sterujacego VCO, efekt udało mi się osiągnąć z A122), trochę mniej problemów było z VCO, idealny do modulacji okazał się nieco przybrudzony sinus z A110. W jednym z nagrań poniżej słychać Cloud Generatora, który całkiem dobrze sprawdził się w patchu w którym zamiast syntetycznego przebiegu źródłem sygnału był sampl z Wav. playera ADDACa, ale o tym zachwilę. VCA na pewno lepiej wybrać o charakterystyce liniowej, dużo zależy jednak od sygnału otwierającego wzmacniacz.

 

VCO

 

 

W pierwszym patchu źródłem dźwięku jest prosta basowa sekwencja oparta o piło-kształtną falę generowaną przez jeden VCO.
Drugi VCO generuje częstotliwość formantu. Trzeba ją dostroić do częstotliwości pierwszego VCO eksperymenty polecam rozpocząć od górnego zakresu VCO i obniżać jego częstotliwość aż brzmienie zacznie przypominać charakterystyczny rezonans filtrów formantowych. Durze znaczenie dla odpowiedniego efektu będzie miało ustawienie częstotliwości VCF i głębokości modulacji cutoff. Rezonans w filtrze powinien być odkręcony maksymalnie (A106-5) lub na progu samooscylacji (w przypadku filtrów, które wpadają w taką). Ustawienia filtrów których używałem widać na poniższym zdjęciu.

 

 

Ustawienie obwiedni jest praktycznie dowolne, ale lepiej zacząć od jednakowych ustawień, krótkiego attacku i niezbyt długiego release, a następnie wydłużyć nieco attack obwiedni filtra.  Brzmienie bez problemu powinno dać się zastosować do dronów i padów a obwiednię filtra może zastąpić LFO. Efekt na pewno będzie najbardziej przekonujący na przebiegach piło-kształtnych i PWM. Ciekawe efekty można uzyskać wprowadzając modulację VCO odpowiadającego za formant.

W pierwszym nagraniu wykorzystany jest Cwejman MMF1, w drugim Doepfer A106-5.

Modular Talk Box 1 by modularne.info

 

Modular Talk Box 2 by modularne.info

 

Sample

 

Drugi patch, jest modyfikacją pierwszego, źródłem dźwięku jest sampl, obwiednię więc zastąpiłem sygnałem z envelope followera sczytującego obwiednię próbki audio. A110 z pierwszego patchu zastąpiłem Cloud Generatorem, którego wewnętrzne 2 oscylatory były rozstrajane przez LFO (odpowiedni sygnał z LFO był na tyle niewielki, że  musiałem użyć dwóch attenuatorów ustawionych szeregowo). Rozstrojenie oscylatorów spowodowało dodatkową modulację filtra, którą w pierwszym patchu zapewniała zmiana czasów attacku i release obwiedni.

 

Modular Talk Box 3 by modularne.info