Wreszcie ? kolejny oficjalny moduł Fonika. Matthias wyprodukował wcześniej bardzo poręczny Attenuverter (który przez pewien czas pełnił nawet funkcję miksera w moim systemie). Jakość wykonania i precyzja działania na najwyższym poziomie – co nie dziwi, biorąc pod uwagę nagromadzone przez konstruktora doświadczenie w środowisku synth DIY. Warto zatem rozważyć VC Modulator przy wyborze ringmoda.

W odróżnieniu od konkurencyjnych modułów, do mieszania częstotliwości zastosowano klasyczne wzmacniacze operacyjne zamiast układów scalonych, co zaowocowało niestotykanym dla ringmodów brzmieniem. Jeżeli wpięty sygnał przekracza pewien poziom, następuje przesterowanie op-ampa i rektyfikacja fali, co prowadzi do jakże pożądanej dewastacji dźwięku. Zarówno poziom fali nośnej, jak i modulowanej może być sterowany napięciowo, co nasuwa pomysły na patche z udziałem np. obwiedni. Co więcej ? oprócz audio, można stosować go do napięć sterujących. Moduł może być również użyty jako specyficzne VCA.

Podsumowując, mh31 wydaje mi się najciekawszym obecnie ringmodem w euroracku (warto zajrzeć do Navsa, który dysponując prototypem, przeprowadził interesujący test porównawczy). Moduł ma szerokość 8hp i kosztuje ok. 90 EUR. Strona producenta: www.fonitronik.de