Kanadyjski Kilpatrick znany był do tej pory z butikowych kostek gitarowych oraz cechujących się najwyższą jakością modułów euro ? takich jak m.in. K3020 Dual VCO czy oryginalny K4815 Pattern Generator. Najwyraźniej zmęczony brakiem sensownie ustalonych standardów i wątpliwą ergonomią formatu eurorack, Andrew Kilpatrick zdecydował się opracować własny format. Krok tyleż zaskakujący i odważny, co kontrowersyjny, ponieważ formalnie bardzo mocno przypomina standard Buchla 200e ? moduły 4U wysokości, podział na 5 jednostek w racku 19″. Odróżnia go jednak konsekwentne zastosowanie kodowanych kolorem wtyków bananowych (Buchla stosuje je do tylko do napięć, audio prowadzone jest mini jackami) i prawdopodobnie zasilanie. Czyżby zainspirowała go wyprodukowana wcześniej konwersja K4815 do 200e?

Na początek, producent zaoferował 2 systemy, konfigurowane z 5 dostępnych do tej pory modułów. Podobnie jak w przypadku Serge’a czy Buchli, moduły są wielofunkcyjne ? co ma swoje zalety, ale również i wady… Jednakże każdy z tych zestawów oferuje wystarczająco wiele, by mógł być uznany za system użytecznie kompletny, co jest (psychologicznie) problematycznie w euroracku. Jestem fanem designu produktów Kilpatricka ?  także i w tym przypadku jest mistrzowski. Nie pojawiły się jeszcze żadne nagrania czy demka ? ale o brzmienie jestm spokojny, bo jak dotąd Kilpatrick ewidentnie wie, co robi. Niestety cennik modułów również bliższy jest Buchli niż euro, więc może właściwszym byłoby umieszczenie niniejszego posta w kategorii “Porno” (która nota bene ma najwięcej guglehitsów).

Egzotyczne formaty raczej rzadko osiągają sukces finansowy (a zatem szybko obumierają), ze względu na ograniczoną ofertę dostępnych modułów. Kilpatrick zamierza jednak udostępnić specyfikację swojego formatu, otwierając go na innych producentów i maniaków DIY. www.kilpatrickaudio.com.